Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 03-08-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Urban legends

Με εχει απασχολησει το φαινομενο των Urban legends σε πολλα επιπεδα.

Τα Urban legends ειναι σαν ανεκδοτα τα οποια κυκλοφορουν απο στομα σε στομα, η ακομα και μεσω ειδησεων η περιοδικων. Κοινο στοιχειο τους ειναι οτι αφορουν μακαβρια η τρομακτικα γεγονοτα (υπαρχει ενα θριλερ με αυτο τον τιτλο) αλλα και το οτι κυκλοφορουν ως αληθινα. Καποια απο αυτα μπορει να ειναι αληθινα (ή δεν μπορουν να ανταποδειχτουν) ή εχουν ξεκινησει απο hoaxes η απο αβασιμες θεωριες. Αλλο κοινο στοιχειο ειναι οτι καποιο θα το ακουσετε απο εναν γνωστο σας λεγοντας 'ενας φιλος μου ελεγε οτι ετυχε σε ενα γνωστο του...' πιθανον βαζοντας και εσας στο φαυλο κυκλο. Σχεδον παντα, οταν αναπαραγετε το μυθο, θα πειτε κι εσεις οι ιδιοι 'ενας φιλος μου ελεγε οτι ετυχε σε ενα γνωστο του...'. Ενα δευτερευον κοινο στοιχειο ειναι οτι ΟΛΑ ειναι πολυ εντυπωσιακα, κατι το οποιο θα σας ωθησει να τα επαναλαβετε σε αλλον... ακομα και να επιμεινετε για την αυθεντικοτητα των οσων εχετε ακουσει χωρις να εχετε φυσικα την παραμικρη αποδειξη!!

Πραγματικα θαυμαζω τον τροπο που διαδιδονται σαν αληθινα, αλλα και αλλα κοινα στοιχεια, τα οποια (για τον υποψιασμενο) ειναι ενδεικτικα για να ειναι καχυποπτος σε ο,τι ακουσει. Υποθετω βρισκουν ευφορο εδαφος σε μερη που υπαρχει 'σκια' η κενο πληροφορησης (οπως πχ οι θρυλοι των χωριων) αλλα και κλειστες κοινοτητες οπως πανεπιστημια και στρατοπεδα (εξ ου και 'ραδιο αρβυλα'). Το βρισκω τοσο ενδιαφερον που πραγματικα αναρωτιεμαι αν καποιος επικοινωνιολογος, και γιατι οχι, λαογραφος, εχει κανει καποια ερευνα πανω σε αυτο το φαινομενο.

Θα ηθελα να ρωτησω αν σας εχει απασχολησει αυτο το φαινομενο και που νομιζετε οτι οφειλεται (πιθανοτατα ολοι οι Urban legends προερχονται απο το αγνωστο μυστηριωδες μερος απο οπου προερχονται και τα ανεκδοτα!!).. επισης θα θελα να ρωτησω αν εχετε ακουσει κανα τετοιο 'ανεκδοτο' απο καποιον αφελη που επεμενε οτι αυτο που σας ελεγε ηταν αληθινο (χωρις φυσικα να εχει ιδία πειρα) αλλα και περιπτωσεις που πιθανον να το χαψατε και να μαθατε αργοτερα την ιστορια του.

Με την αυθεντικοτητα των Urban legends και (εν μερει) με την προελευση μερικων, ασχολειται το γνωστο σαιτ www.snopes.com. Υπάρχει επίσης η εκπομπη mythbusters που ασχολειται με την πειραματικη βατοτητα διαφορων πραγματων που πιστευουμε ως αληθινα... μονο και μονο επειδη εχουμε ποτιστει με αυτα απο τη διαδοση τους στην ποπ κουλτουρα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-08-07 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση