Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 21-05-07, 10:51
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτώ κι εγώ με τη σειρά μου. Πόσοι από εσάς που προλάβατε την Δοτική για παράδειγμα, σας έλειψε όταν καταργήθηκε; Μειώθηκε ο πλούτος της ελληνικής γλώσσας;
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Κι όμως, τη δοτική τη χρησιμοποιούμε και σήμερα και χωρίς να το καταλαβαίνουμε πολλές φορές, γιατί έχει μείνει σε καθημερινές μας εκφράσεις.
Βεβαίως η γλώσσα εξελίσσεται, όμως δεν αλλάζει. Η "γλώσσα" ως μάθημα μπορεί να φαντάζει βαρετή όταν είσαι παιδί - ίσως να φταίει κι ο τρόπος διδασκαλίας - όμως τα λογοτεχνικά κείμενα είναι που θα εισβάλλουν στο μυαλό με τον πλούτο των περιγραφών τους, τη χρήση κοσμητικών επιθέτων, την έκφραση συναισθημάτων, καταστάσεων, κλπ. Αν ένα κείμενο του Πρεβελάκη είναι βαρετό, τι ακριβώς μπορεί να προσφέρει σε ένα παιδί 12 χρονών η "Τενεκεδούπολη"; (πολύ καλή για μικρότερες ηλικίες...)
Όσο για την Αγγλική γλώσσα, ναι, είναι πλουσιοτάτη στην κλασσική λογοτεχνική της μορφή και σε άριστο επίπεδο στη μοντέρνα της λογοτεχνία. Κάθε γλώσσα έχει τη δική της ιστορία και ομορφιά, όλες οι γλώσσες έχουν να υποστούν τον αντίστοιχο εκσυγχρονισμό τους, με τη διαφορά ότι εκείνοι ακόμη τιμούν τους κλασσικούς τους συγγραφείς στα σχολεία ενώ εμείς τους έχουμε εξοστρακίσει στο πυρ το εξώτερον.

Υ.Γ. (Gildor, ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται για Ιλιάδα / Οδύσσεια, συνιστώ τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης. Είναι μετάφραση σε κρητική διάλεκτο, και δίνει την εντύπωση ότι διαβάζει κανείς το πρωτότυπο αλλά σε κατανοητή γλώσσα)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση