Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 20-05-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα διαφωνήσω σε αρκετά πράγματα, αν και ερωμένη του λόγου και δη της ελληνικής γλώσσας.

Τα αγγλικά δεν είναι φτωχή γλώσσα. Τη γνωρίζει φτωχά η πλειοψηφία των κατοίκων της Αγγλίας, και θεόφτωχα η πλειοψηφία των κατοίκων της Αμερικής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω γιατί είναι χειρότερα τα πράγματα στην Αμερική, η ιστορία και η κοινωνιολογία έχουν τις απαντήσεις.

Επίσης, υπάρχουν και άνθρωποι καθαρά οπτικοί, αρκετοί δυσλεκτικοί, π.χ. [με πολύ-πολύ "δυνατούς επεξεργαστές" στο κεφάλι τους, παρεμπιπτόντως] που νοιώθουν την εικόνα πολύ πιο κοντά στα μηνύματα που θέλουν να επικοινωνήσουν, πολύ πιο κοντά στο μέσα τους και στα όσα θέλουν να εκφράσουν από ότι τις λέξεις. Το οπτικό δεν είναι μικρότερης αξίας από το γλωσσικό. Ουσιαστικά είναι μία γλώσσα, μιας και η γλώσσα ορίζεται* ως ένα σύνολο συμβόλων/σημείων που μπορούν να κωδικοποιήσουν ένα απεριόριστο σύνολο εννοιών/πληροφοριών. Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να εκφραστούν με απόλυτη ακρίβεια με λέξεις, και μπορούν με εικόνα, και αντίστροφα. Εξ άλλου, ο γραπτός λόγος είναι σύνολο εικόνων αγκαλιά με τις έννοιές τους... Όσο για τη μουσική, αυτή κι αν είναι γλώσσα... Αυτή κι αν μπορεί να μεταφέρει πληροφορία ασύλληπτου βάθους ακαριαία σε όποιον είναι εξοικειωμένος μαζί της...

*ο ορισμός εδώ είναι γραμμένος με δικά μου λόγια, και απορρέει από διάφορους γλωσσολογικούς/σημειωτικούς ορισμούς που έχω διαβάσει κατά καιρούς.

[Ένας σχετικά πλήρης και σαφώς οριοθετημένος ορισμός είναι αυτός της Bussman, η οποία ερμηνεύει την έννοια της γλώσσας ως ένα φωνητικό-ακουστικό σύστημα συμβατικών σημείων για την διατύπωση και συναλλαγή απόψεων, γνώσεων και πληροφοριών, καθώς και την μετάδοσή τους από γενιά σε γενιά, το οποίο βασίζεται σε νοητικές διαδικασίες και καθορίζεται από το εκάστοτε κοινωνικό σύστημα.

Ο Saussure, όρισε τη γλώσα ως σύστημα σημείων που εκφράζουν ιδέες.

Ο Sopix όρισε τη γλώσσα ως καθαρά ανθρώπινη και μη ενστικτώδη μέθοδο για την μετάδοση ιδεών και μηνυμάτων μέσω ενός συστήματος που το παράγουμε εκούσια.]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση