Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #711  
Παλιά 04-12-12, 03:12
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Κυριάκος είχε δουλέψει σκληρά στη ζωή του, ό,τι έβγαζε το έκανε κομπόδεμα αλλά δεν κατάφερνε ποτέ να χαρεί τα χρήματά του διότι ήταν απίστευτα τσιγκούνης.
Κάποτε αρρώστησε βαριά και λίγο προτού πεθάνει λέει στη σύζυγό του:
- Κούλα, όταν πεθάνω, θέλω να μαζέψεις όλα μου τα χρήματα και να τα βάλεις στην κάσα. Θέλω να τα πάρω μαζί μου.
Ετσι πείθει την Κούλα να του υποσχεθεί, με όλη της την καρδιά, ότι θα φρόντιζε να κάνει πραγματικότητα την τελευταία επιθυμία του.
Στην κηδεία του Κυριάκου, λίγο προτού κλείσουν το φέρετρο για να ξεκινήσει η ταφή, η μαυροντυμένη σύζυγος τοποθετεί δίπλα στο άψυχο σώμα του αγαπημένου της ένα μικρό μεταλλικό κουτί.
Τότε, η κολλητή φίλη της της λέει:
- Κούλα, ξέρω ότι δεν θα ήσουν τόσο χαζή ώστε να κάνεις αυτό που σου είχε ζητήσει.
- Ακου, γλυκιά μου. Δεν θα μπορούσα να αθετήσω τον λόγο μου. Υποσχέθηκα στον Κυριάκο ότι θα έβαζα τα λεφτά του στο φέρετρο και το έκανα.
- Ακούω καλά; πήρε όλα τα λεφτά μαζί του;
- Φυσικά. Αλλά πρώτα τα μετέφερα στον λογαριασμό μου. Ετσι του έκοψα μια επιταγή για να την εξαργυρώσει όποτε θελήσει...
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
vgiagias (04-12-12)