Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 14-02-09, 01:28
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά Καλησπέρα!!
Μόλις τώρα έγινα μέλος και θέλω κι εγώ να πω δυό λόγια.
-Βλέπω μεγάλη ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ στις απόψεις του καθενός.Αν και όλοι έχετε σαν υπογραφές θαυμάσια αποφθέγματα, οι απόψεις σας τα αναιρούν σε πολλα σημεία!(χωρίς παρεξήγηση)
Θέλω,λοιπόν να θέσω μερικές ερωτήσεις (έτσι για να σκεφτούμε λίγο) και περιμένω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ απαντήσεις.

1. Σε ποια σημεία έχει φτωχύνει η σημερινή γλώσσα των νέων;
2. Έχετε αναρρωτηθεί ποτέ γιατί πάντα η γλώσσα της "δικιάς μας γενιάς"
κι αυτό ισχύει για τον καθένα από εμάς που δεν ανήκει στη σημερινή γενιά,
πρέπει να είναι "καλύτερη" απ'όλες τις άλλες;
3. Σε ποιό επίπεδο έγκειται η "υπεροχή" της Αττικής διαλέκτου από τις α)άλλες σύγχρονες μ' αυτήν διαλέκτους;
β)με τις αρχαιότερες Ιωνική, Αιολική, Δωρική;
γ)με τις νεότερες Αλεξανδρινή, Βυζαντινή, Νεοελληνική και Σύγχρονη Ν.Ελληνική;
4. Γνωρίζετε τι είδους γλώσσα ήταν η Καθαρεύουσα;
5. Έχετε ακουστά το περίφημο "Γλωσσικό Ζήτημα", πόσο διήρκησε και τι επιπτώσεις είχε;
6. Σκεφτήκατε ποτέ ποιό σκοπό εξυπηρετούν ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ τα όργανα που μετέχουν στην παραγωγή της Ομιλίας και ότι η γλώσσα εξυπηρετεί δευτερεύοντα σκοπό;
7. Σε τι υπολείπονται τα Δημοτικά μας Τραγούδια και γενικά οποιοδήποτε Νεοελληνικό λογοτεχνικό έργο,εναντι των Αρχαίων;
8. Ποιά ή ποιές Ιστορίες της Αρχαίας ή ΝΕ Λογοτεχνίας εξιψώνουν τη μία έναντι της άλλης;
9. Ξέρετε ότι η Γλώσσα είναι κοινωνικό φαινόμενο και ως τέτοιο υπόκειται σε μεταβολές που είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικές;
10. ΚΑΙ τελευταιο:
Γιατί να κακοδαιμονίζετε, και να "κριτικάρετε" (να ένα ρήμα που φαίνεται ελληνικότατο!! Είναι;Τι λέτε αυτή τη ρημάδα τη ΝΕΟΛΑΙΑ;
Εσείς γέροι γεννηθήκατε;

Υ.Γ ΠΡΟΣ ΔΗΘΕΝ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΙΣ:
Το ξέρω πως στην καθημερινότητά σας δεν χρησιμοποιείτε την Αρχαία ελληνική, αλλά είστε ένθερμοι υποστηρικτές και οπαδοί της και εμείς οι "αμαθείς" κακοποιούμε και βιάζουμε τη γλώσσα.Εσείς πώς λέτε αυτό που εμείς οι "άχρηστοι" λέμε: {Κάνε "κλίκ"}, ή "Κατέβασα ένα γαμάτο Βίντεο"; ή τα Blogs Backlinks ή το Upstreaming;
Τι διαφορά έχουν τα "Ιστοσελίδα" και 'Ιστότοπος"; Νεολογισμοί δεν είναι; Μη μου πείτε ότι είναι Αρχαία γιατί θα αυτοκτονήσω!!
(Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να αυτοκτονήσετε εσείς!)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Περιμένω να αρχίσει η κουβέντα(ελληνικότατη λέξη!!).
Ένας αμαθής και μόνος καουμπόης!
Απάντηση με παράθεση