Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 25-10-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μπορεί να είναι η εντύπωση μου, αλλά υπάρχουν στατιστικά για αύξηση περιστατικών;
Το σίγουρο είναι οτι υπάρχει αρκετή σύγχιση ανάμεσα στο πραγματικό πολλαπλό μυέλωμα και την μονοκλωνική γαμμοπάθεια αγνώστου σημασίας (MGUS) που βρίσκεται σε πολλούς ηλικιωμένους (πχ 1%). Επιπλέον, υπάρχει σήμερα μια τάση (ή καλύτερα, η δυνατότητα!) να διαγιγνώσκονται παθήσεις που παλιότερα διέφευγαν της προσοχής. Επειδή το μυέλωμα δεν είναι εύκολο να βρεθεί κλινικά και επειδή οι απαραίτητες εξετάσεις είναι σχετικά εξειδικευμένες (πχ, δε γίνονται σε κέντρο υγείας) μπορώ να υποθέσω οτι παλιά αρκετοί ασθενείς με μυέλωμα πέθαιναν είτε από κάποιο παθολογικό κάταγμα (που οφειλόταν στο μυέλωμα που κανείς δεν έψαχνε) είτε από κάποια λοίμωξη (που οφειλόταν στην ανοσοκαταστολή του μυελώματος).

Μ'άλλα λόγια, είναι πιθανό να υπάρχει μια αύξηση στον αριθμό των διαγνώσεων του μυελώματος, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχει αύξηση της πραγματικής επίπτωσης της νόσου. Γενικά οι καρκίνοι ανα ηλικία μάλλον μειώνονται τις τελευταίες δεκαετίες με την εξαίρεση των καρκίνων που σχετίζονται με το κάπνισμα και λίγων ακόμα[*]. Αν συχνά έχουμε την εντύπωση οτι οι καρκίνοι αυξάνονται είναι επειδή παλιά οι άνθρωποι πέθαιναν απο κάτι άλλο πριν προλάβουν να εκδηλώσουν τον καρκίνο που ήδη κουβαλούσαν.

Τέλος, να σημειωθεί οτι η πρόοδος στη θεραπεία του μυελώματος είναι σημαντική τα τελευταία χρόνια. Ξέρω οτι αυτό ακούγεται αστείο όταν μιλάμε για μια τόσο δύσκολη και πρακτικά ανίατη νόσο, αλλά υπάρχουν όλο και περισσότερες θεραπείες που παρουσιάστηκαν μόλις μέσα στην πενταετία με όλο και καλύτερα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, θυμάμαι την παρουσίαση που είχα κάνει ως φοιτητής για τη θαλιδομίδη ως πιθανή μελλοντική θεραπεία του μυελώματος. Σήμερα έχει γίνει καθημερινή πρακτική.

Φιλικά,
Π.

[*] Κόψτε το ρημάδι το κάπνισμα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση