Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 01-06-08, 16:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
δλδ ΑΝ, (λέμε τώρα), ΑΝ έχουν το ''ίσο'' δικαίωμα όλοι (οι λαοί) να εκφέρουν την άποψή τους, ποιος είναι εκείνος που απαγορεύει κι οι Έλληνες να λένε την δική τους γνώμη; μάλιστα μέσα στον δικό τους χώρο; αλλά μάλλον ενώ σε όλους επιτρέπεται, οι Έλληνες ''ειδικά'', δεν έχουν αυτό το δικαίωμα :|

δεν πειράζει όμως, έχουμε πολλούς περισσότερους ξένους απ' ότι Έλληνες πρεσβευτές της σοφίας μας, που θαυμάζουν την ελληνική παιδεία, μελετούν την βαθύτητά της και ΔΕΝ την απαξιώνουν.

Τι παρατηρώ μετά λύπης μου και όχι μόνο από την πρόταση του Αλεξίου; ...ότι επειδή κάποιος/κάποιοι εμμένουν εμπαθώς σε κάποια αληθή θέση, χωρίς αξιόλογα επιχειρήματα, πχ πτώσεις κλπ ή υψηλοφρονούν κενόδοξα υποτιμώντας τους άλλους, αντί να αναλογιστούν την ευθύνη του διαφυλάξαι, αυτό διαστρεβλώνεται τάχα σαν να είναι μια καλή ( ; ) αφορμή, ο αποδέκτης να υποτιμά την αλήθεια προασπιζόμενος την αληθοφάνεια, αντί να στηλιτεύει την εμπάθεια, την κενοδοξία, τον εγωισμό και τα λάθος επιχειρήματα, που ΑΥΤΑ κάνουν την ζημιά.

Είμαι λοιπόν κι εγώ πολύ λυπημένος με την κατάσταση, και δεν μετάνοιωσα που πήγα στο δίπλα μπαράκι, για να μην σας χαλάω την ζαχαρένια σας, να μην σας ανεβάζω την πίεση και χάνετε την ηρεμία σας... όπου λένε λόγια για τα ούφο... (δλδ μπαρ-ουφο-λογίες) και ανέβασα για την
λογική και συμβολική συσχέτιση των λέξεων - νοημάτων ΦΩΣ - ΟΦΙΣ - ΟΨΙΣ, ΣΟΦΟΣ, ΣΟΦΙΑ, ΦΩΤΙΑ. ΦΩΝΗ [που φέρνει τον εσωτερικό μας κόσμο (Ν) και από το νου, αφανείς σκέψεις και λόγους στο φως του ήλιου (ΦΩ-Ν-Η)]…

Σε άλλα πάλι κείμενα έδωσα σχέσεις (λόγους) για ΓΝΩΣΗ - ΓΝΩΜΗ, ΘΕΤΙΣ - ΘΕΣΙΣ - ΘΕΜΙΣ, νους - χους - χνους... και τόσα άλλα που ‘’κάτι’’ δείχνουν, σε σχέση με τα μεταφρασμένα (αλλά ασύνδετα νοηματικά) light - snake - face, wise, fire, voice,... knowledge, opinion...

Αν λοιπόν αυτά ΔΕΝ δείχνουν τίποτα σπουδαίο και είναι άχρηστα και για τα σκουπίδια, τότε, προς τι η ταραχή για ανάξια λόγου και α-νόητα... πράματα; γιατί θέλει νάχει λόγο η σχετική επιστήμη; γλωσσολογία ή ανοητολογία; α ρε καημένοι Έλληνες με την κατακαημενότερη παιδεία σας, αλλά τους (κατά κοινή και ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ομολογία) σοφούς αρχαίους Έλληνες
Απάντηση με παράθεση