Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 24-02-08, 20:37
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Arrow

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειρότερα είναι τα αποτελέσματα στα τεστ που καταγράφουν τη δυνατότητα των παιδιών να εμβαθύνουν στα μαθηματικά.
...
ο εκπαιδευτικός φέρει το κύριο βάρος της ευθύνης. Το γλωσσικό απόθεμα των παιδιών είναι ιδιαίτερα μικρό με τραγικά αποτελέσματα για την πρόοδο της κοινωνίας. Η γλωσσική συρρίκνωση σημαίνει ψυχοδιανοητική συρρίκνωση», επισήμανε η κ. Τζάνη.
Πρώτον, κανείς δε σχολιάζει τη δυνατότητα των παιδιών να εμβαθύνουν στα μαθηματικά. Η ικανότητα αυτή δεν είναι δευτερεύουσας σημασίας, αφού πέρα από απομακρυσμένες νεφελώδεις έννοιες (πχ τοπολογία) περιλαμβάνει κατ'ουσίαν την ικανότητα του λογικού στοχασμού, τη μέθοδο της παραγωγής/επαγωγής, την ανάλυση και τη σύνθεση αν θέλετε.

Δεύτερον, εχω βαρεθεί τη σχετική καταστροφολογία και παρ'όλο που συμμερίζομαι την ανάγκη για βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος στο διηνεκές, αυτό το αίτημα δεν πρέπει να διατυπώνεται με αυτόν τον τρόπο, λειτουργώντας υποτιμητικά είτε για τους εργαζόμενους/διδάσκοντες είτε για τους μαθητές.

Πενιχρό, λοιπόν, το γλωσσικό απόθεμα του αρθρογράφου, αφού επέλεξε να μας δείξει οτι οι μαθητές είναι--κοινώς--τούβλα ή ξύλα απελέκητα ή κάτι παρόμοιο, αντί να εκφράσει αντικειμενικά στις αδυναμίες τους χωρίς αφαιρετικές γενικεύσεις.

Μα με τι ασχολούμαι, θα μου πείτε. Πιστεύω ακράδαντα, όμως, οτι ο τρόπος με τον οποίο αναπτύσσεται αυτή η ρητορική της καταστροφολογίας (είτε αφορά τους μαθητές, είτε τις παραλίες, είτε την εθνική μας οικονομία), οδηγεί στην εθνική μας κατάθλιψη. Ας σταματήσουμε να βλέπουμε το ποτήρι μισοάδειο και ας το δούμε μισογεμάτο. Σίγουρα οι μαθητές μπορούν να μάθουν περισσότερα, σίγουρα κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν διαφορετικά. Αυτός δεν είναι λόγος να αποδυναμώνουμε την εμπιστοσύνη των πολιτών στους θεσμούς, αφού τελικά κάτι τέτοιο μάλλον δεν είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Με ξενίζει η χρήση του όρου "γλωσσικό απόθεμα". Δεν έχω σπουδάσει παιδαγωγική, αλλά η γραπτή και προφορική λεκτική επικοινωνία δεν είναι ένα απόθεμα (δηλ. ένας πεπερασμένος πόρος), αλλά μια δεξιότητα. Εκτός και αν με τον όρο "γλωσσικό απόθεμα" ο συγγραφέας εννοεί το λεξιλόγιο, που μπορεί να χαρακτηριστεί υπο μια έννοια ως πεπερασμένο.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση