Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 05-01-08, 16:43
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω η πόλη μου να έχει ακόμα πιο πολλά φώτα, ασφαλώς δεν έχεις πάει πολύ στο εξωτερικό
να δεις τι γίνεται.
Στο Λονδίνο ολόκληρη η Oxford Street είναι στολισμένη αποκλειστικά με λαμπτήρες τεχνολογίας LED,
που αποσκοπεί στην εξοικονόμηση και στην κατανάλωση λιγότερης ηλεκτρικής ενέργειας.

Όπως έχω ακούσει πως και στο Παρίσι, ένα εκατομμύριο φιλικά προς το περιβάλλον χριστουγεννιάτικα
λαμπάκια θα φωτίζουν τη λεωφόρο Champs-Elysees, εξοικονομώντας 70% ηλεκτρικής ενέργειας.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Κουρσαρος έχει δίκιο. Καθε λαμπάκι που καίει ειναι ενα ποτηρι γαλα λιγότερο για τα παιδακια της Καλκουτας,
παλιο λαμόγια. Ολο φανφαρες μου θελετε.
Για εμένα είναι τελείως υποκριτικό να ανάβουμε χιλιάδες λαμπάκια για ένα μήνα περίπου και να λέμε πως
δεν επιβαρύνουμε το περιβάλλον ή πως δεν καταναλώνουμε ενέργεια. Θεωρώ τα λαμπάκια ένα ενεργειακά
σπάταλο προϊόν όταν το χρησιμοποιούμε σε τόσο μεγάλη διάρκεια και μαζικά.

Από τη μία αλλάζουμε το ρολόι της γης κατά μία ώρα μπροστά ή πίσω για να εξοικονομήσουμε ενέργεια
(άτοπο και ειρωνικό για τον αιώνα που ζούμε) και από την άλλη ανάβουμε το θερμοσίφωνα για να κάνουμε
το καυτό μπανάκι μας, ανάβουμε όλα τα σώματα στο σπίτι για να είναι ζεστό, έχουμε 2-3τηλεοράσεις και
υπολογιστές ανοιχτούς, έχουμε και 300 λαμπάκια να αναβοσβήνουν για ένα μήνα για να φτιάξουμε ατμόσφαιρα
και να κάνουμε το γείτονα να ζηλέψει. Έτσι δεν γίνεται δουλειά.

Αρχική Δημοσίευση από Kynthia Εμφάνιση μηνυμάτων
πιθανή ιστορικοψυχολογική εξήγηση

τα φωτάκια πιθανον να είναι κατάλοιπα των φωτιών που άναβαν οι παγανιστές στις 21 Δεκεμβρίου, για να
γιορτάσουν την αναγέννηση του ηλιου.

απο οικολογική άποψη πάντως, δεν είναι και ό,τι καλύτερο
Συμφωνώ με την διατήρηση τέτοιων εθίμων αλλά πάντα με σεβασμό στο περιβάλλον αλλά και στη
νοημοσύνη μας! Δεν μπορεί να αλλάζουμε την ώρα και από την άλλη να καταναλώνουμε σαν ρουφήχτρες!
Υπάρχουν και λαμπάκια στο εξωτερικό που λειτουργούν με ηλιακή ενέργεια που μπορούν να καίνε για 8 ώρες
ασταμάτητα με μια πλήρη ηλιακή φόρτιση. Δείτε εδώ.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουρσάρε, έρχομαι στο κόμα των α-φώτιστων.
Γιώργο σε καλωσορίζω! Μαζί θα παλέψουμε!
Απάντηση με παράθεση