Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-02-09, 21:34
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maraaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.ειμαι 26 χρονων.εκανα εξετασεις και τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι 14.000...ειχα κανει περσι laser στον κολπο απο κονδυλωματα....αυτο σημαινει οτι εχς καρκινο???εκλεισα ραντεβου στο ικα να δουν τις απαντησεισ κ μου εκλεισαν σε 15 μερες...θα τρελαθω απο αγωνια.αν ξερει καποιος ας με βοηθησει
Τα κονδυλώματα δε σχετίζονται απαραίτητα με τον καρκίνο τη μήτρας, παρ'όλο που πρόκειται για τον ίδιο ιο (HPV), δεν πρόκειται απαραίτητα για τους ίδιους οροτύπους. Παρ'όλα αυτά, αν έχεις κονδυλώματα θα ήταν καλό να δεις ένα γυναικολόγο και να κάνεις τεστ Παπ, που είναι προς το παρόν (νέες μέθοδοι αρχίζουν να διαδίδονται...) η εξέταση εκλογής. Επιπλόν, μπορείς να κάνεις αναζήτηση HPV PCR για τους επικίνδυνους ορότυπους (κοστίζει ακριβά), και να εμβολιάστεις αν δεν τους έχεις (κοστίζει επίσης ακριβά).

Στο συγκεκριμένο πλαίσιο τα λευκά αιμοσφαίρια δε μεταβάλλουν ιδιαίτερα την πιθανότητα να έχεις καρκίνο, που είναι στατιστικά πολύ μικρή. Μ'άλλα λόγια, όσο ανησυχούσες πριν τις εξετάσεις, να ανησυχείς και τώρα.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, την ερμηνεία των εξετάσεων μπορεί να την κάνει μόνο ο γιατρός που τις ζήτησε, διότι μόνο αυτός ξέρει τι ψάχνει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, εξετάσεις αίματος πρέπει να γίνονται μόνο αν ψάχνουμε κάτι συγκεκριμένο και όχι για λόγους επιστημονικής περιέργειας.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση