Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #790  
Παλιά 12-04-11, 10:08
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
....................είμαι βέβαια από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα" , αλλά ΟΛΑ είναι θέμα ψυχολογίας....τρώω ΟΤΙ βρω...οτι μου κάνει κέφι...το πολύ πολύ να κάνω ασχημάτιστες κενώσεις (σοορυ κιόλας)....ΕΕΕ ΚΑΙ ?? τι έγινε ??.............
Συμφωνώ με το θέμα ψυχολογίας....
Όσον αφορά αυτό που λες ότι είσαι από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα", σου εύχομαι να μην σε ξαναενοχλήσει η ασθένεια ποτέ....
Και η καίρια ερώτηση: ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΩΣ ΠΑΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΣ? ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ? ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ?


Θα ήταν πάντως χρήσιμο να ξερουμε το ποσοστό των ασθενων που περνάει πολύ ήπια την ασθένεια.... δεδομένου ότι αυτοί δεν μπαίνουν στα forum (αφού δεν τους απασχολεί)... Πιθανολογώ θα είναι αρκετοί αυτοί... σκεφτείτε ότι θα υπάρχει και κάποιος αριθμός ανθρώπων που βιώνουν την νόσο τόσο ήπια που σ' όλη τη ζωή τους δεν θα χρειαστεί να πάνε στο γιατρό και έτσι δεν θα διαγνωστούν ποτέ....
Άραγε ξέρει κανείς ή εχει διαβάσει κάποιες στατιστικές έρευνες για αυτό το ποσοστό των crohnies με δια βίου ήπια συμπτώματα???
Κάπου διάβασα (στο inetrnet) ότι περιπου οι μισοί ασθενείς δεν θα χρειαστούν στη ζωή τους να πάρουν ούτε μια φορά κορτιζόνη... αλλού όμως λέει ότι το 70% θα περάσει τουλάχιστον μια φορά από το χειρουγείο...... τι να πει κανείς..!!!! Ο γιατρός μου μου είπε πως στατιστικά οι ασθενείς περνούν από το χειρουργείο κατά μέσο όρο πάνω στη δεκαετία (είτε για συρίγγια είτε για αποστήματα είτε για στενώσεις-αποφράξεις..)
thanks

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 12-04-11 στις 10:56