Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-10-06, 13:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι κριμα που οποτε ακουμε για 'διαλογισμο' και 'ενωση με το θείο', το μυαλο μας θα παει μονο και παντα σε γιογκα, γκουρου, εξωσωματικες εμπειριες και μαντρες.
Ο διαλογισμός είναι αναπόσπαστο κομμάτι όλων των θρησκειών, μόνο που είναι (κακώς) συνδεδεμένο με την ανατολίτικη νοοτροπία. Ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο ως εαυτόν. Του έδωσε τα εργαλεία (πνεύμα, εσωτερική δύναμη, δυνατότητα σκέψης) και είναι στο χέρι του ανθρώπου να μάθει να τα χρησιμοποιεί. Ο άνθρωπος όταν γενιέται είναι πιό κοντά στο Θείο. Χρησιμοποιεί την εσωτερική του δύναμη περισσότερο από την μυική, αναπνέει με τον σωστό τρόπο και κάνει πράγματα που φαίνονται περίεργα για έναν μεγάλο. Πόσες φορές παραξενευτήκατε που ένα νεογέννητο σας έπιασε το δάχτυλο και το κρατούσε με τόση δύναμη που ένα νεογέννητο δεν μπορεί να έχει; Λέτε να είναι αυτό μυική δύναμη; Έχετε προσπαθήσει ποτέ να φωνάξετε τόσο δυνατά και για τόση πολύ ώρα όσο κλαίνε τα μωρά αν τα αφήσεις; Αυτό είναι το λεγόμενο Qi (τσί) για τους κινέζους, Ki για τους Ιάπωνες, η ενέργεια του ανθρώπου που τα νεογέννητα χρησιμοποιούν αλλά εμείς οι μεγάλοι θέλουμε προσπάθεια για να μάθουμε πάλι να χρησιμοποιούμε. Αυτό το κάνουμε μέσω του διαλογισμού ανεξάρτητα της θρησκείας μας. Και πολλοί το καταφέρνουν. Έχω γνωρίσει άτομα που έχουν φτάσει σε τρομακτικά επίπεδα και με έχουν κάνει να νοιώσω και εγώ την δική τους ενέργεια. Πίστεψέ με είναι καταπληκτικό.

Μάντρα. Δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας τρόπος δόνησης του οργανισμού σου. Έχει πάντα σύμφωνα (μ,ν,λ) τα οποία μεταφέρουν την ενέργεια του σώματός σου σε όλα τα βασικά όργανα και κυρίως τον εγκέφαλο. Οι δονήσεις "ξυπνάνε" από την μία τα όργανα και προκαλούν έκκριση αδρεναλίνης στον οργανισμό. Γιατί άλλωστε υπήρχαν πάντα τυμπανιστές στο στρατό τα αρχαία χρόνια οι οποίοι "εμψύχωναν" τους στρατιώτες; Γιατί η μουσική για διαλογισμό ή για ξεκούραση δεν περιέχει ποτέ κρουστά παρά μόνο υψίφωνα (πιατίνια);
Φιλικά Μιχάλης
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση